Pļaujmašīnas apkopes ABC

 

Katrs mājas saimnieks saprot, ka nepietiek tikai ar dārgas, zināma ražotāja pļaujmašīnas iegādāšanos: savs pirkums ir jāmāk arī atbilstoši kopt. Kādām pļaujmašīnām ir vērts pievērst uzmanību un kas ir jāzina par to apkopi, iesaka Mocevičiaus firmas „Ginalas” speciālists, vadītāja vietnieks Eduardas Derenka.

Kādu izvēlēties – pašgājēju vai stumjamo? 

Pļaujmašīnu izvēle tirgū – patiesi ir liela. Lai būtu vienkāršāk izvēlēties, sākumā vajadzētu ņemt vērā vairākas lietas: mauriņa platību, zāles tipu, reljefu un to, cik bieži plānojat pļaut zāli. Pircējam parasti ir būtiskas arī pļaujmašīnas tehniskās un ergonomiskās īpašības. Kādu – pašgājēja vai stumjamo – pļaujmašīnu izvēlēties, lielākoties ir atkarīgs no mauriņa izvietojuma. Ja mauriņa platība ir vienmērīga, nav nepieciešams daudz manevrēt starp šķēršļiem (kociņiem, ziediem u. c.), tā platība ir maksimāli tuva rekomendējamam vai lielāka, ir pieļaujami slīpas vietas, tad, pēc speciālista E. Derenka domām, pašgājēja pļaujmašīna būs lieliska izvēle. Tiem, kas uztraucas par to, ka pašgājēja pļaujmašīna „patērēs” vairāk benzīna, speciālists iesaka nomierināties: teorētiski tai vajadzētu patērēt vairāk degvielas, taču papildus daudzums – patiesi ir nebūtisks, finansiālā starpība – minimāla. Tāpēc, izvēloties pļaujmašīnu – šo argumentu būtu prātīgāk atmest. Tomēr no konstrukciju aspekta pašgājēja pļaujmašīna ir sarežģītāka, tādēļ ir lielāka bojājumu (arī izdevumu remontam) ticamība, īpaši, ja ražotāju pļaujmašīnās izmantoti lētāki konstrukciju risinājumi.

Apkopsiet pēc darba – ilgāk izmantosiet 

Nepietiek ar to, ka pļaujmašīna tiek pārbaudīta reizi gadā, lai būtu pārliecība, ka tā strādās nevainojami. Nopļaujot mauriņu, veiciet dažas vienkāršas darbības, lai pļaujmašīna labi strādātu visu sezonu. Speciālists iesaka pēc darba vispirms iztīrīt pļaujmašīnas apakšu, atverot to roktura pusē. Zāles atlikumu no pļaujmašīnas apakšas iztīrīšanai iesakāms izmantot koka vai plastmasa lāpstiņu. Pēc tam apakšu iespējams iztīrīt ar birsti, nekad nesmidziniet ūdeni uz motora daļas (ūdens var sabojāt elektroiekārtu). Jāizvērtē arī pļaujmašīnas asmeņu stāvoklis. Izvirzīti vai nodiluši asmeņi ir nekavējoties jānomaina. Jāpārbauda arī stiprināšanas mezgli, skrūves un uzgriežņi, lai tās vietas neturpinātu dilt. Katram atbildīgam saimniekam vajadzētu regulāri pārbaudīt savas pļaujmašīnas eļļas daudzumu. Speciālisti iesaka reizi gadā pļaujmašīnu nogādāt apkalpošanas centrā, kur tai tiks veikta detalizēta apskate.

Pļaujmašīnas asmens apkope 

Dabiski, ka katrs, iegādājoties pļaujmašīnu, tic tās ilgmūžīgumam. Labi apkopta pļaujmašīna var lieliski strādāt desmit gadus un vairāk. Taču dažas ekspluatācijas daļas, piemēram, pļaušanas asmeņus, siksnas, pielaišanas auklas vai citas, agrāk vai vēlāk nāksies nomainīt. Vēlaties, lai pļaujmašīnas asmeņi saglabātos ilgāk? Vispirms, nepļaujiet slapju zāli un centieties no mauriņa izlasīt lielus akmeņus un noņemt nejauši atstātas lietas, kas var sabojāt asmeni. Notrulinātu asmeni ir nepieciešams periodiski asināt, jo neasināts un izbalansēts asmens rada lielas vibrācijas, kuru dēļ var tikt sabojāts pļaujmašīnas korpuss un citas detaļas.

Kā uzasināt pļaujmašīnas asmeni? 

Pamanījāt, ka ir pienācis laiks uzasināt pļaujmašīnas asmeni, bet agrāk neko tādu neesiet darījis? Speciālists E. Derenka skaidro, no kā sākt: vispirms, protams, ir jānoņem asmens. Pļaujmašīnu apgrieziet uz atliekta roktura. Nekādā gadījumā to nedrīkst guldīt uz sāniem vai ar riteņiem uz augšu. No aizdedzes svecēm nepieciešams noņemt augsta sprieguma vadu. Tad vajadzētu nofiksēt asmeni ar koka bloku un ar atslēgu atskrūvēt asmens skrūvi. Atgriešanas virziens – standarta. Noņemtais asmens asināms ar asu vīli, nenovirzoties no rūpnīcas asināšanas leņķa, kas ir līdzvērtīgs 30 grādiem. Asināma tikai viena puse – apakšējā pusē tikai notīrāmi netīrumi. Esot prasmēm, var izmantot arī elektrisko(akumulatora) leņķa slīpmašīnu. Ja neuzticaties saviem spēkiem, pļaujmašīnas asmens asināšanu labāk uzticēt oficiālam STIHL pārstāvim.

Motoreļļa pļaujmašīnai – kādu izvēlēties?

Rūpējaties par savu tehniku un vēlaties, lai tā nevainojami kalpotu ilgu laiku? Tad izvēlieties kvalitatīvu eļļu. Ja pļaujmašīnā ieliesiet nekvalitatīvu vai prasībām neatbilstošu eļļu, pāris reizēs, iespējams, nenotiks nekas, taču, laikam ejot, nepiemērotas eļļas dēļ var nodilt vai iestrēgt motors. Motoreļļu pļaujmašīnā vajadzētu mainīt reizi sezonā. Speciālists iesaka izmantot firmas eļļu, jo tai ir nepieciešamā specifikācija un ērts iepakojums. Izvēloties atbilstošo specifikāciju, var izmantot arī citas motoreļļas. Pirms jaunas eļļas pļaujmašīnā ieliešanas, neaizmirstiet pareizi izliet veco eļļu. Labs, kaut arī sarežģīts veids, kā to izdarīt – atskrūvēt pļaujmašīnas apakšā esošo eļļas izlaišanas skrūvi. Veco eļļu iespējams izliet, izmantojot izvilkšanas šļirci.

Pļaujmašīnas gaisa filtra tīrīšana un nomaiņa 

Zāles atlikumiem un putekļiem nosprostojot pļaujmašīnas gaisa filtru, degmaisījumam pietrūks nepieciešamais gaisa daudzums, sāks palielināties degvielas patēriņš, krāsies piedegumi uz aizdedzes svecēm. Filtru speciālisti iesaka tīrīt pēc vairākām pļaujmašīnas izmantošanas reizēm. Maz aizsērējušu filtru visticamāk pietiks nedaudz papurināt ar rokām vai izpūst. Gaisa filtrs parasti ir viegli izmontējams – visbiežāk pietiek atskrūvēt vienu vāciņa skrūvi pļaujmašīnas sānā, blakus karburatoram. Speciālists E. Derenka atgādina, ka pļaujmašīnas gaisa filtru vajag mainīt reizi sezonā, ja pļaujmašīna atlasīta saskaņā ar rekomendētājiem mauriņa izmēriem. Ja šīs rekomendācijas tiek pārsniegtas, filtrs ir jāmaina biežāk. Speciālists brīdina: pļaujmašīnu filtri nav mazgājami – tie maināmi uz jauniem. Nav ieteicams ne tikai mazgāt filtru, bet arī strādāt bez filtra, ar sabojātu filtru vai izmantot improvizētus no porolona sūkļiem izgatavotus filtrus.

IR JĀZINA!

Vēlaties, lai pļaujmašīnas asmeņi kalpotu ilgāk? Pirmkārt, nepļaujiet slapju zāli un centieties no mauriņa izlasīt lielos akmeņus un nejauši atstātās lietas, kas asmeni var padarīt neasu vai sabojāt.

Rodas jautājums, kādai platībai rekomendējama pļaujmašīna?

Atbildi uz šo jautājumu ir vienkārši atrast ražotāja iesniegtajās rekomendācijās. Informācija tiek norādīta reklāmas materiālos, kā arī to sniedz specializēti STIHL pārstāvji veikalos.

 
Saņemt jaunumus e-pastā