Uzvaras kaldināšanā mežcirtēju sacensībās tika iesaistīti STIHL ķēdes zāģi

2018.09.19

Mežcirtēju darbs ir viens no bīstamākajiem un smagākajiem darbiem, kura veikšanā ir nepieciešamas liela fiziska piepūle, centība un zināšanas. Tiek apgalvots, ka tas pēc savas bīstamības ir nākamais aiz sapiera darba. Savu ieguldījumu meža darbos dod arī nepārtraukti mainīgie dabas apstākļi. Kaut arī dažādās valstīs mežcirtēju darba specifika nedaudz atšķiras, tā pamatprincipi, noteikumi un uzdevumi visur saglabājas līdzīgi.Starptautiskās mežcirtēju sacensības norisinās vairāk kā 4 desmitgades 

Tiecoties popularizēt mežcirtēju darbu un profesiju, apmainīties ar dažādu valstu mežcirtēju pieredzi, tehnoloģijām un iegūt jaunu darba instrumentu lietošanas pieredzi (mežcirtēju darbā izmantojami profesionālie ķēžu zāģi un dažādi darba palīglīdzekļi), 1970. gadās Ungārija un toreizējā Dienvidslāvija nolēma organizēt starptautiskās mežcirtēju profesionālās meistarības sacensības. Līdzās minētajiem mērķiem, šīm sacensībām bija arī sporta ievirze, tādēļ tika noskaidroti uzvarētāji dažādās individuālās sacensībās un komandas ieskaitē. Lai visa organizācija norisinātos raiti, tika nodibināta Starptautiska mežcirtēju sacensību asociācija (IALC), kura šobrīd darbojas Vācijā, Bāzeles pilsētā un apvieno 28 valstis.

Pastāvīgi tiek pilnveidoti sacensību nosacījumi, kas ir sagatavoti, balstoties uz Šveices likumu pamata. Jau ir norisinājušās 33 mežcirtēju sacensības. Agrāk tās norisinājās katru gadu, šobrīd sacensības tiek organizētas ik pēc diviem gadiem.

Šobrīd ir norisinājušās 33 starptautiskās mežcirtēju sacensības

Tā kā Eiropā dominē mašīnu mežistrāde, mežcirtēju skaits strauji samazinās. Priecājos, ka asociācijas organizētajos pasākumos ar vien vairāk iesaistās Austrumeiropa un tās austrumu kaimiņi, tādēļ kopā ar galvenajiem atbalstītājiem (motorizēto instrumentu ražotājs STIHL un „Husqvarna”, kā arī – darba apģērbu mežcirtējiem ražotājs „Pfanner”) pasākums tiks organizēts arī nākotnē.

33. mežcirtēju sacensības norisinājās Norvēģijā, Lillehammerē. Tajās piedalījās 27 valstu komandas. Mūsu kaimņu valsts, Lietuvas, pārstāvji dalīja 19. vietu, bet jauniešu ieskaitē (U24) Antans Bruknevičs (Antanas Brunevičius) ieņēma 13. pozīciju.

Šogad pirmo reizi debitēja arī sieviešu ieskaite, kurā sacentās 12 dalībnieces.

Sacensību līderi – STIHL ķēžu zāģi

Īpaši veiksmīgs šis čempionāts kļuva komandām un dalībniekiem, kas sacensībās izmantoja STIHL ķēžu zāģus. Komandu ieskaitē visas četras pirmās vietas izcīnīja dalībvalstis, kuru mežcirtēji sacentās ar STIHL ķēžu zāģiem: Baltkrievija (pirmajā vietā), no tās nedaudz atpalika Vācija, tad – Austrija un Francija.

Uzkrāšana sacensībās

Jauniešu rindās starp četrām pirmajām vietām (ieskaitot pirmo un otro) trīs mežcirtēji izmantoja STIHL ierīces. Tikai sieviešu „līgas” uzvarētāja pārvaldīja gana jaudīgo „Husqvarna”, kaut arī 8 no 12 šīs grupas dalībniecēm bija izvēlējušās lietot STIHL.

Īpaši veiksmīga bija jaunā ķēžu zāģa STIHL MS 500i debija, kam pirmo reizi pasaulē ķēžu zāģu ražošanas vēsturē ir iemontēts motors ar elektronisko tiešās degvielas iesmidzināšanu motora karterī. Ar popularitāti izcēlās arī STIHL „veterāni” – MS 440460 un sacensībām piemērotais, ar nedaudz paātrinātu motoru sērijas STIHL MS 460 Magnum motorzāģis. Vairāk par 70 % no visiem dalībniekiem individuālajās sacensībās izvēlējās STIHL un „Husqvarna” ķēžu zāģus, tādēļ citu ražotāju preču zīmes bija manāmas gana reti, dažas no tām bija pat pietiekami eksotiskas, piem., ukrainiešu Motor Sich 475 S. Kaut arī tiek apgalvots, ka galējos rezultātus lielākoties nosaka mežcirtēju meistarīgums, bet to motorizēto zāģu izvēle – subjektīvs vai objektīvs faktors, nevar noliegt galveno „cīņas instrumentu” tehnisko, ekspluatācijas, konstrukciju un citu īpašību nozīmi gan personīgo, gan komandas rezultātu sasniegšanā.

Uzvarētāja motorzāģis STIHL MS 500i

Tagad mežcirtējiem ir divu gadu sagatavošanās un treniņu periods, pēc kura mežcirtēji varēs „savstarpēji pacelt ieročus” 34. profesionālajās meistarības sacensībās Serbijā. Plānojams arī komandu pieaugums līdz 30 dalībniekiem. 

Eduardas Derenka

Mocevičiaus firmas „Ginalas“
Vadītāja vietnieks